Využívame najmodernejšie technológie,
metódy riadenia a organizácie práce.

Využívame najmodernejšie technológie,
metódy riadenia a organizácie práce.

Office 2016 vs. Office 365

Dátum: 09.10.2017

Produkt MS Office asi nie je nutné predstavovať. Je na trhu skoro 20 rokov a jeho prvá verzia bola uvedená na trh 19. novembra 1990 pod názvom Office 1.0.  Balík obsahoval  tri produkty:  Word, Excel a Powerpoint. Uvedený produkt bol určený pre Windows 2.0, ktorý však  bol iba nadstavbou operačného systém  MS DOS. Dnes máme na trhu verziu Office 2016, ktorá bola oficiálne uvedená 9. septembra 2015.  

MS Office používajú milióny užívateľov po celom svete a je možné ho inštalovať  na rôzne zariadenia a platformy napríklad IPhone, IPad, smartphone Android, osobne počítače,  Windows,  Mac OS.
Ak sa na to pozrieme bližšie zistíme, že v skutočnosti existujú iba dva druhy Office. 

  • Office 2016 -  samostatný produkt tzv.  stand-alone  
  • Office 365  - predplatenú službu tzv.  subscription service  

Zistiť čím sa líšia uvedené produkty môže byť pre užívateľov problematické, dokonca mätúce z dôvodu, že oba produkty obsahujú viac či menej rovnaké aplikácie. Pokúsime sa porovnať uvedené produkty na základe troch základných kritérií.

 

I. Platba

Office 2016 sa  predáva ako jednorázový produkt čo znamená, že zaplatíte jednorázové náklady na získanie aplikácií balíka Office pre jeden počítač. Jednorazové nákupy sú k dispozícii pre počítače (ako napríklad Office Home & Student 2016) a počítače Mac (napríklad Office Home & Student 2016 for Mac). Pričom užívateľ dostane licenciu a môže ju používať ďalšie roky (licencia nemá dátum ukončenia, teda nič Vám nebráni používať licenciu  aj 20 rokov). 

Office 365 je predplatenou službou, ktorá zabezpečuje, že máte stále najaktuálnejšie nástroje od spoločnosti Microsoft. K dispozícii sú plány Office 365 pre domáce a osobné použitie, ako aj pre malé a stredne veľké podniky, veľké podniky, školy a neziskové organizácie. Predplatné sa môže realizovať mesačne alebo ročne. 

Platí, že verzie pre domácnosť je možné platiť mesačne alebo ročne, avšak verzie pre firmy t.j. Business verzie  /Enterprise  E1 –E5/ sa musia platiť ročne. Z toho vyplýva, že Office 365 poskytuje službu iba pri  pravidelnej  platbe, a v prípade ak nedôjde k zaplateniu faktúry nebude služba  dostupná - funkčná.  Normálne služba  funguje 30 dní od poslednej  platby, čiže  licencia je podmienená trvalými platbami. Zastavenie platieb ruší licenciu a znovu spustenie platby licenciu obnoví.

 


Prečítajte si tiež:

5 postrehov k Apple Special Eventu 2017 časť 1.


 

II. Servis

Office 2016 je bežný softvér, ktorý sa vyrába a predáva tradičným spôsobom. To platí aj pre servis. Spoločnosť Microsoft poskytuje mesačné aktualizácie zabezpečenia pre aplikácie balíka Office, zvyčajne druhý utorok každého mesiaca, a zároveň opravuje funkčné chyby  /tzv. non-security bugs/ počas prvých piatich rokov životného cyklu. 

Office 2016 nedrží inovácie týkajúce sa nových vlastností, funkcií a verzií. Keď spoločnosť Microsoft vytvorí nové vydanie resp. novú verziu produktu a nazve ju  napríklad  Office 2019 alebo Office 2020 a Vy ju budete chcieť používať,  budete musieť zaplatiť znova plnú sumu za uvedený produkt.

Office 365  na druhej strane má úplne iný servisný model. Platí rovnako, že aplikácie balíka Office, ktoré sú licencované používateľom prostredníctvom balíka Office 365, dostávajú rovnaké opravy zabezpečenia ako Office 2016, získavajú naviac ešte nové funkcie a verzie dvakrát ročne. Spoločnosť  Microsoft upravila kalendár aktualizácií, pričom uviedla, že aktualizácie sa budú vydávať  každoročne v septembri a v marci.

 

III. Cloudové služby

Office 2016 aj  Office 365 sú schopné spojiť sa s cloudovými službami spoločnosti Microsoft (a vo veľmi obmedzenom rozsahu aj s niektorými službami tretích strán). V súčasnosti môžu byť obe aplikácie čiže jednorazový balík Office 2016 ako aj tie, ktoré sú nainštalované v rámci predplatného balíka Office 365 pripojené k službám akými sú napríklad: Microsoft Exchange online, OneDrive a Skype for Business.

Avšak v apríli 2017 spoločnosť Microsoft oznámila zásadnú zmenu prístupových práv ku cloudovým  službám. Zjednodušene povedané, stand-alone nástupca Office 2016 (napr. Office 2019) bude mať zaručený prístup do cloudu maximálne na 5 rokov zatiaľ čo Office 365 ho bude mať garantovaný vždy pokiaľ bude aktívne predplatné.  Microsoft sa netají, že touto agresívnou stratégiou chce pritlačiť najmä na firmy aby preferovali prechod na Office 365.

 

Zhrnutie

Pokiaľ vo firme používate Office 365, tak musíte platiť ročný poplatok. Benefitom pre Vás je, že máte vždy aktuálne všetky služby a sú neustále k dispozícii resp. aspoň po dobu, pokiaľ  si službu Office 365 platíte. Naviac ešte  máte dokumenty vďaka  cloudu neustále k dispozícii na všetkých  zariadeniach, dokonca máte aj  1TB dostupného miesta na OneDrive. Momentálne najnižšia dostupná cena na trhu je okolo 50 EUR bez DPH ročne.

Pokiaľ Vás však vo firme absencia nových verzií, podpora cloudu či zdieľanie dokumentov  neobmedzuje, tak si zakúpte poslednú verziu Office 2016  pre business (najnižšia dostupná  cena okolo 205 EUR bez DPH ) a nemusíte nič riešiť, pretože rozšírená podpora pre Office 2016 končí až v roku 2025. 

 


Prečítajte si tiež:

Skype a Skype for Business... v čom je rozdiel ?


 

Kľúčové slová