Myslíme aj za zákazníka.

Myslíme aj za zákazníka.

Akými prostriedkami si môžeme chrániť svoje FACEBOOK konto ?

V našom cykle článkov o zvyšovaní povedomia o oblastiach kybernetickej bezpečnosti sa pravidelne venujeme aj otázkam lepšieho zabezpečenia účtov na rôznych platformách. V tomto článku si priblížme niekoľko nastavení pomocou ktorých (a ich dôslednou správou) je možné zvýšiť mieru zabezpečenia facebookového účtu.

Akými prostriedkami si môžeme chrániť svoje FACEBOOK konto ?

1. Základom je silné a unikátne heslo

Za dostatočne silné heslo je možné považovať heslo, ktoré pozostáva z 

  • aspoň 10 znakov
  • minimálne jedného veľkého písmena
  • minimálne jedného symbolu (?. *, +)

Heslo je možné si hocikedy zmeniť v nastaveniach účtu - Všeobecné nastavenia účtu >> Heslo >> Upraviť.

 


TIP: Pri prihlasovaní sa do účtu, sa prehliadač zvykne pýtať, či si má „zapamätať heslo“. Je určite pohodlnejšie „odkliknúť“ zapamätanie si hesla, ale pre bezpečnosť konta to nie je celkom dobrá voľba. Pre malware a vírusy nie je problém heslo uložené v prehliadači zistiť a odoslať útočníkovi.


 

2. Aktivácia tzv. upozornení na prihlásenie

Upozornenia na prihlásenie je služba, ktorá upozorní používateľa buď (fb) upozornením, e-mailom alebo SMS správou, ak sa na prístup k účtu použije počítač alebo zariadenie, ktoré používateľ predtým nepoužil. Takéto prihlásenie môže znamenať, že sa niekto „za Vaším chrbtom“ prihlasuje na Váš fb účet alebo vtedy, ak ho niekto zneužije. 

Notifikácie je možné aktivovať v nastaveniach účtu – Bezpečnosť >> Upozornenia na prihlásenie >> Upraviť.

3. Aktivácia dvojfaktorovej autentifikácie 

Táto služba sa nazýva overovanie prihlásenia. Pokiaľ sa do účtu používateľ pokúsi prihlásiť z neznámeho počítača alebo iného zariadenia (ide teda o prvé prihlásenie z daného zariadenia), bude pri prihlásení vyzvaný k zadaniu unikátneho číselného kódu. 
Tento kód je možné získať dvoma spôsobmi:

  • formou textovej správy zaslanej na používateľom zadané telefónne číslo - táto služba ale môže byť spoplatnená
  • ak máte zariadenie s iOS alebo Androidom, môžete využiť fb aplikáciu Code Generator, ktorá je dostupná zdarma. Slúži prakticky na rovnaký účel ako SMS kód. Vygeneruje číselný kód, ktorý následne zadáte pri jeho vyžiadaní.

Službu je možné aktivovať – Bezpečnosť >> Schvaľovanie prihlásenia

 

4. Rozpoznané zariadenia

Z času na čas je prospešné si skontrolovať tzv. rozpoznané zariadenia. Zariadenia, ktoré na prístup na konto nepoužívate, alebo ste nepoužili, odstráňte. 

Rozpoznané zariadenia je možné spravovať tu – Bezpečnosť >> Rozpoznané zariadenia.

 

5. Aktuálne pripojenia

Fb ponúka prehľad aktuálnych pripojení. Ak zbadáte nejaké neznáme zariadenia alebo miesta, ukončite spojenie kliknutím na "Ukončiť činnosť". 

Aktuálne pripojenia si viete pozrieť – Bezpečnosť >> Kde ste sa prihlásili.

 

6. Komunikácia prostredníctvom https 

Aj keď by mal protokol https byť nastavený východiskovo samotným fb, radšej si vždy skontrolujte, či je v ľavom hornom rohu https.

 

HTTPS je zabezpečený hypertextový prenosový protokol. Jeho úlohou je šifrovať prenášané dáta a tým zaisťuje primeranú ochranu pred odpočúvaním komunikácie.

 

7. Niekoľko odporúčaných bezpečnostných pravidiel správania sa na FB

Nepoužívať rovnaké heslá do rôznych aplikácií. Heslo by malo byť unikátne pre každý účet alebo systém.

Pozor na falošné odkazy
Prostredníctvom sociálnych sietí sa často šíria rôzne typy vírusov. Jeden zo spôsobov napr. priateľ Vám pošle správu s krátkym textom a nejakým odkazom. Ak Vám pripadá podozrivé, že Vám zrazu píše v inom jazyku alebo posiela niečo, čo by inak neposlal, na priložený odkaz neklikajte. Môžete si totiž stiahnuť vírus, ktorý infikuje Váš počítač.

 


TIP: Ak ste na daný odkaz klikli a stiahli ste si do počítača nejaký súbor, ihneď ho odstráňte. Následne si počítač preskenujte antivírusovým programom. Medzi tie bezplatné patria napríklad Avast, Microsoft Security Essentials či jednoduchý on-line skener od ESET.


 

Riziko phishingu 
Phising je cielená aktivita, pri ktorej sa podvodník snaží vylákať od používateľov rôzne heslá a údaje, ktoré zámerne zneužije (napr. k vybieleniu bankového účtu). Preto neklikajte na podozrivé odkazy a nezadávajte svoje prihlasovacie údaje do formulárov ani iných podozrivých „okien“. 

Kontrola súkromia
Je dôležité dbať o istú mieru súkromia aj v prostredí sociálnych sietí. Na fb sa dá pomerne rýchlo korigovať čo komu zverejníte, kto Vás môže kontaktovať alebo kto Vás môže vyhľadať.  

Nastaviť súkromie viete rýchlo v časti – Súkromie – Nastavenie súkromia a nástroje.

 

Nezabúdajte si dávať pozor aj na statusy a informácie, ktoré o sebe dobrovoľne poskytujete. 

 


Prečítajte si tiež:

7 rád pre lepšie zabezpečenie Vášho Google účtu