Myslíme aj za zákazníka.

Myslíme aj za zákazníka.

Koniec podpory operačného systému Windows 7

Dátum: 16.10.2019

Oficiálne predstavenie Windows 7, ktoré sa konalo 22. októbra 2009, so sebou nieslo záväzok spoločnosti Microsoft, poskytovať podporu tohto operačného systému na obdobie desiatich rokov. Toto obdobie sa teda nenávratne blíži. Preto sa od spoločnosti Microsoft očakávalo rozhodnutie.

Spoločnosť vydala oficiálne vyhlásenie, že koniec podpory operačného systému nastane začiatkom budúceho roka, konkrétne 14. januára 2020. Microsoft sa tak rozhodol presmerovať investície zo starých operačných systémov do nových technológií. Toto riešenie pomáha taktiež prechodu na najnovší operačný systém (Windows 10), o čo sa spoločnosť snaží už dlhú dobu. 

 

 

Čo to znamená pre používateľa? 

Pri kúpe operačného systému Windows 7, dostal používateľ okrem samotného produktu aj záväzok podpory, avšak táto podpora má trvanie maximálne 10 rokov od vydania operačného systému. Koniec spomínanej podpory neznamená okamžité znefunkčnenie celého systému, avšak prináša iné problémy, ktoré k jeho znefunkčneniu môžu viesť.

Najdôležitejšou zmenou je koniec vydávania pravidelných bezpečnostných záplat, ktoré chránia počítač pred kybernetickými hrozbami. Medzi takéto hrozby s určitosťou patria vírusy, ktoré môžu poškodiť počítač a súbory, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ide napríklad aj o získanie dôverných informácií, kde sa často hovorí o zneužití hesiel či čísel platobných kariet.

Ak sa aj napriek týmto záplatám vyskytne problém, Microsoft dokáže používateľom poskytnúť podporu. Bohužiaľ, v prípade poškodenia stroja s týmto operačným systémom, používateľ o túto možnosť prichádza.

Koniec podpory operačného systému môže vytvoriť problémy aj pri iných produktoch. Dobrým príkladom je Office 365, kancelársky balík produktov, ktorý okrem iných zahŕňa aj populárne aplikácie ako Word, Excel, Outlook alebo PowerPoint. Hoci bezpečnostné záplaty bude používateľ dostávať aj po ukončení podpory systému Windows 7 (do roku 2023), Microsoft už nebude ďalej ručiť za plnú funkčnosť týchto aplikácií.

Práve táto funkčnosť môže byť ovplyvnená aj niektorým z updatov. Podobné problémy môžu s vysokou pravdepodobnosťou nastať aj pri používaní zvyšných balíkov Office.

 


Prečítajte si tiež:

Čo prinesie veľká jarná aktualizácia Windows 10?


 

Koho sa to týka?

Podľa štatistického portálu StatCounter (GlobalStats), používatelia stolových počítačov a notebookov preferujú operačný systém Windows. Tento systém využíva viac ako 87% zariadení. Pričom sa sem rátajú všetky počítače s operačným systémom spoločnosti Microsoft. Samotný Windows 7 používa ešte stále viac ako 30% zariadení, avšak medziročne sa jedná o pokles až 8% v prospech novšieho Windows 10.

Počet používateľov operačného systému Windows 10 naopak medziročne vzrástol o viac ako 11%. Vzhľadom na veľkosť tejto skupiny a otvorené možnosti útočníkov, je pravdepodobné, že sa útočníci budú zameriavať práve na túto skupinu používateľov. 

Microsoft už na tieto systémy posiela upozornenia o ukončení podpory. Ak však tieto upozornenia používateľ na osobnom počítači nedostáva, neznamená to, že sa ho to netýka.

Z upozornení sú totiž vyradené často využívané verzie Professional a Enterprise, nakoľko by sa v týchto prípadoch malo jednať o zariadenia spravované organizáciou alebo profesionálnym užívateľom. To však nemusí byť pravdou.


Ako to vyriešiť?

Microsoft prirodzene odporúča prechod na operačný systém Windows 10. Ak však používateľ pracuje s počítačom, kde je predinštalovaný systém Windows 7 (OEM verzia), je pravdepodobné, že toto zariadenie je zastarané.

Na využitie nových funkcionalít, ktoré sú v ponuke Windows 10, sa odporúča vylepšiť hardvér. Microsoft poskytuje konkrétny nástroj, ktorý dokáže rozoznať, či je daný počítač pripravený na prechod. Nový hardvér dokáže pomôcť aj celkovej rýchlosti, ktorú tento systém dokáže dosiahnuť.

Prechod na nový Windows 10 znamená prirodzene veľkú zmenu, ktorej sa však netreba obávať. Prvú zmenu používateľ pocíti hneď pri spustení, teda ide o používateľské rozhranie. Desaťročný operačný systém sa pridržiava používaných dizajnových tradícií z daného obdobia.

Dekáda je dlhý čas a počas nej sa vo vnímaní prostredia používateľom veľa zmenilo. To sa Microsoft snaží v systéme Windows 10 využiť a prispôsobiť sa tak novým požiadavkám. To sa deje napríklad pridaním centra notifikácií, novým vyhľadávacím oknom či hlasovou navigáciou Cortana. Zmena dizajnu súvisí aj s podporou dotykových zariadení, čo Windows 7 nedokáže.

Pre používateľov môže byť veľkou novinkou Microsoft Store. Ten poskytuje možnosť okrem klasickej inštalácie pomocou .exe súborov, použiť obchod (Google Play, App Store), ktorý požadovaný softvér stiahne a nainštaluje.

Tu nie je nutné, aby sa používateľ obával vírusov, keďže Microsoft si každý program pred jeho spustením overí. Práve s tým súvisia aj ďalšie zmeny - zabudovaný antivírus a firewall, ktoré dnes v testoch dosahujú skvelé výsledky. Na ochranu pred kybernetickými útokmi už nie je nutné si zakúpiť separátny softvér. 

Pridaná hodnota systému Windows 10  sa odzrkadľuje aj medzi multiplatformovou komunikáciou. Prostredníctvom jedného účtu sa používateľ môže prihlasovať do rôznych zariadení, ktoré spolu efektívnejšie a ľahšie komunikujú. Na svoje si prídu aj priaznivci hier, ktorým „nový“ Windows poskytuje plnú podporu DirectX 12. Nakoniec, jednou z najnovších funkcií, ktorú Microsoft do Windows 10 nasadzuje, je obnova kompletného operačného systému aj so súbormi z cloudovej služby.

 


Prečítajte si tiež:

Čo je nové v Sharepoint 2016?


 

Ako na to?

Ako prvé je nutné zistiť, či je terajší hardvér postačujúci. Systémové požiadavky môžu používatelia nájsť tu. Nutné je ale podotknúť, že sú to minimálne požiadavky, ktoré postačujú len na chod systému, nie na používanie dodatočného softvéru.

Možné je zakúpiť si priamo počítač s predinštalovaným systémom Windows 10, čím odpadne ďalší krok, a to kúpa licencie nového softvéru. Svoje súbory si však používateľ musí zálohovať.

Práve na to je jednou z možností cloudová služba OneDrive od Microsoftu, ktorá ale pre Windows 7 nie je prednastavená, a je potrebné si ju stiahnuť. Po prihlásení sa do rovnakého konta z iného počítača potom používateľ bude mať všetky súbory okamžite dostupné v predinštalovanom OneDrive. Bez rýchleho prístupu na internet je samozrejme efektívnejšie využiť externé hardvérové úložisko.

Do 29. júla 2016 bolo možné upgradovať operačné systémy Windows 7 a 8.1 na Windows 10 úplne bezplatne. Preto bolo rozhodovanie o zmene operačného systému veľmi jednoduché.

Ak ste patrili medzi tých používateľov, ktorí tento dátum nestihli, mohli ste si zvážiť pre a proti daných operačných systémov a vybrať pre vás výhodnejší. S blížiacim sa koncom podpory však už každý používateľ stojí na prahu, kedy sa už nejedná len o rozhodnutie, ale skôr o nevyhnutnosť.